Vzťahuje sa ochranná lehota aj na dohodu?

Zodpovedané
8. okt 2023

Dobrý deň,

dňa 30.4.2023 som ukončila pracovný pomer, ktorý trval 6 rokov. Následne som nastúpila na úrad práce a v máji 2023 som aj otehotnela. Ak správne rozumiem, tak mi plynie ochranná lehota a mám nárok na materskú z pôvodného zamestnania.

Je problém, ak som počas tejto doby bola na 15 dní zamestnaná na dohodu, pričom zamestnávateľ za mňa platil aj odvody?

Čítala som, že ochranná lehota končí uzatvorením nového pracovného pomeru.

Vzťahuje sa to aj na dohodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

stále ste v ochrannej lehote. Nová ochranná lehota plynie z posledného nemocenského poistenia. Ak to bola dohoda, tak z nej, ak nebude nové nemocenské poistenie.

Materské sa vypočíta z hrubej mzdy u predošlého zamestnávateľa v predošlom roku, nakoľko u posledného zamestnávateľa ste mali dohodu iba 15 dní pokiaľ z nej bolo odvedené aj nemocenské poistenie (menej ako 90 dní).

A viete požiadať o tehotenské či materské z obidvoch zamestnaní z ochrannej lehoty. Obidve sa posúdia zvlášť, z dohody Vám neuznajú nárok a priznajú Vám iba z TPP.

S prianím pekného dňa,
Lenka