Z akého obdobia sa mi bude počítať nárok na materské?

Zodpovedané
19. jan 2024

Dobrý deň,

zamestnaná som bola dlhodobo na TPP do 31.12/2022. Potom som bola na úrade práce a opatrovala som moju babku do novembra 2023 bez nemocenského. Zamestnaná som od 1.12.2023 na TPP a teraz v januári začal súbežne iný pracovny pomer. Nástup na materskú mám 8.5.2024.

Aké bude rozhodovacie obdobie pre výpočet materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

z ktorého pracovného pomeru požiadate o materské, z toho sa Vám vypočíta aj materské.
Predpoklad je, že v oboch budete mať 90 dní platenia nemocenského poistenia, ale len z jedného požiadate o materské, aby sa Vám z toho druhého pripočítali potrebné dni nemocenského poistenia. Z oboch pracovný pomerov Vám nárok na "dve" žiadosti o materské nevznikne.

Pokiaľ sa poistné na nemocenské poistenie bude platiť u zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, (bez PN, OČR), tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú.

S prianím pekného dňa,
Lenka