Z akého príjmu sa bude manželovi počítať výška otcovskej dovolenky?

Zodpovedané
13. nov 2023

Dobrý deň,

momentálne som tesne pred pôrodom a manžel by chcel po pôrode nastúpiť na otcovskú dovolenku.

Z čoho sa mu bude vypočítavať výška otcovskej, ak nastúpi teraz v novembri?

Od januára 2024 chce ísť na materskú s našou druhorodenou 1,5-ročnou dcérou, zatiaľ čo ja budem na materskej s treťorodeným synom. Následne je plán, že ja budem pokračovať na rodičovskej dovolenke a on sa v máji 2024 vráti do práce.

V máji 2025 sa plánujeme vymeniť. On by mal znovu nastúpiť na materskú s treťorodeným synom a potom pokračoval na rodičovskú do jeho troch rokov.

Z čoho sa mu bude vypočítavať otcovské, materské v roku 2024 a materské v roku 2025?

Ide o to, či nebudú použité základy na výpočet tie ako pri otcovskej dovolenke, keďže by išlo v tomto prípade o rok 2022 kedy bol jeho príjem oveľa nižší ako v roku 2023.

Manžel i ja máme zmluvu na trvalý pracovný pomer a spĺňame obidvaja podmienku na nárok na materské. Manžel je zamestnaný už 10 rokov v jednej firme.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak na otcovské nastúpi hneď, teda ešte počas roka 2023, vypočíta sa z roku 2022. Vyplatia mu otcovské za 14 dní.

V roku 2024 požiada už o materské, ktoré sa mu poníži o tých 14 dní, výpočet by mali spraviť nový, z príjmu roku 2023 - jedná sa o novú žiadosť. Bude tu problém, že ako sa SP postaví k tomu, že by mal mať nevylúčené obdobie počas roka 2023 kvôli čerpaniu otcovského. Preto si postup overte na pobočke Sociálnej poisťovne. Takisto aj pri druhej materskej v 2025, by sa mal posudzovať jeho príjem za rok 2024, ale z tohto rozhodujúceho obdobia sa nevylúči doba, počas ktorej poberal materské na prvé dieťa a kvôli tomu môže mať túto druhú materskú nižšiu ako výšku materskej pri prvom dieťati. Ale je možné, že to bude úplne inak. Ešte je dlhá doba na takúto kalkuláciu, zákony sa často menia. V podstate každý rok je nejaká zmena.

S prianím pekného dňa,
Lenka