Z čoho by sa mi vypočítala materská dávka v prípade, že by som otehotnela tento rok a v roku 2025 by som porodila?

Zodpovedané
3. mar 2024

Dobrý deň,

chcem sa informovať ohľadom materskej. Momentálne som nezamestnaná, pracovný pomer mi skončil k 31.12.2023.

Z čoho by sa vypočítala materská, keby som otehotnela tento rok a v roku 2025 by som porodila?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste stihli ochrannú lehotu (otehotnela do pol roka od skončenia nemocenského poistenia) a nastúpili na materskú v roku 2024, prípadne by ste ešte stihli začiatkom roka 2025, rozhodujúce obdobie sa pri výpočte materskej bude určovať vzhľadom ku dňu ukončenia nemocenského poistenia - ukončenia pracovného pomeru.

Pracovný pomer skončil v 12/2023. Rozhodujúce obdobie bude rok 2022 z príjmov z tohto TPP, ak pracovný pomer začal 1.1.2022 alebo skôr.

S prianím pekného dňa,
Lenka