Z čoho mi bude vypočítaná výška materskej dávky, keď som PN až do nástupu na materskú?

Zodpovedané
21. júl 2023

Dobrý deň,

zamestnaná som bola od 3.6.2021 na dobrú určitú do 2.6.2023. Termín pôrodu mám zatiaľ 4.10.2023.

Budem mať nárok na materskú dávku?

Z čoho mi bude vypočítaná, keď som PN od 2.3.2023 až do nástupu na MD?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

budete mať nárok na materské z ochrannej lehoty, rozhodujúce obdobie sa určí vzhľadom ku dňu ukončenia nemocenského poistenia k 2.6.2023.

Rozhodujúce obdobie býva predchádzajúci rok = rok 2022, keďže pracovná zmluva trvala po celý rok 2022, bola uzatvorená skôr. Znamená to, že materské budete mať určené z príjmu ktorý ste dosiahli v roku 2022.

S prianím pekného dňa,
Lenka