Z čoho mi vyrátajú materskú dávku, keď som v roku 2022 nemala skoro žiadny príjem?

Zodpovedané
20. júl 2023

Dobrý deň,

o bábätko sme sa snažili 8 rokov. Pred otehotnením som bola na dvoch vážnych operáciach. Keď som otehotnela, tak som bola už skoro rok PN. Som stále zamestnaná na dobu neurčitú, stále som PN a budem až do nástupu na materskú. To je o cca mesiac aj niečo.

PN už nepoberám, beriem len tehotenskú dávku. V SP mi povedali, že keďže zamestnanie stále trvá, tak mám nárok na materskú.

Z čoho mi ju vyrátajú, keď som v roku 2022 nemala skoro žiadny príjem?

Moje daňové priznanie bolo nejakých 300 eur.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie bude predchádzajúci rok 2022, keďže nastúpite na materskú v tomto roku 2023.

Pri výpočte denného vymeriavacieho základu sa z počtu dní rozhodujúceho obdobia vylúčia dni, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie = PN. Ak ste teda mali príjem zo zamestnania, z ktorého sa platilo nemocenské poiostenie (okrem PN) v roku 2022, tak z neho.

S prianím pekného dňa,
Lenka