Z čoho sa mi bude počítať materská dávka, keď dva mesiace budem SZČO a budem odvádzať najnižšie odvody?

Zodpovedané
1. apr 2024

Dobrý deň,

od roku 2017 - 2023 som bola zamestnaná. Január 2024 som bola na podpore. Od 1.2.2024 som opäť zamestnaná. K 30.4.2024 chcem ukončiť pracovný pomer a od 1.5.2025 byť SZČO. Na materskú nastupujem 20.7.2024.

Keď budem dva mesiace SZČO a odvádzať najnižšie odvody, tak z čoho sa mi bude počítať materská dávka?

Ovplyvní výšku materskej dávky to, že budem SZČO?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ešte nie ste SZČO a ešte len budete, tak zatiaľ nebudete platiť odvody do Sociálnej poisťovne (SP). Či budete platiť odvody do SP to sa bude zisťovať až po podaní daňového priznania za rok 2024 v roku 2025. Môžete sa prihlásiť do Sociálnej poisťovne ako dobrovoľne poistená osoba a platiť dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP).

Pokiaľ by ste chceli ísť na materské z DNP a dobrovoľné nemocenské poistenie bude trvať menej ako 26 týždňov, tak sa dávka vypočíta z minimálneho základu (v roku 2024 len zo sumy 652 EUR).

SZČO nebude mať vplyv na výšku materskej, nakoľko za SZČO nebudete povinným platiteľom odvodv do SP.

S prianím pekného dňa,
Lenka