Z čoho sa mi bude rátať materské?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

v roku 2023 som pracovala v 4 zamestnaniach.

V ani jednom zamestnaní počas roka 2023 som nemala 90 dní nemocenského poistenia. V zamestnaní, ktoré začalo v roku 2017 som bola v roku 2023 pár dní na PN, takže nevychádza ani tam. 270 dní nemocenského poistenia spĺňam.

Je možné, že by sa materské rátalo z roku 2022?

Dá sa o to požiadať pri podaní žiadosti o materské?

Nebude to z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa v poslednom zamestnaní poistné na nemocenské poistenie platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní. Tu je možný rok 2022.

Ak sa u predchádzajúceho zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie za menej ako 90 kalendárnych dní, alebo žiadny predchádzajúci zamestnávateľ nebol, výška materskej sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu za predpokladu, že na materskú nastúpite v roku 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka