Z čoho sa mi bude rátať vymeriavací základ, keď dám výpoveď a zamestnávateľ mi preplatí 45 dní dovolenky?

Zodpovedané
24. mar 2024

Dobrý deň,

v práci som v 2/2019 nastúpila na materskú dovolenku, následne poberala rodičovský príspevok a v 03/2021 nastúpila na druhú materskú. Rodičovská dovolenka mi končí 8.4.2024. Počas celej doby som nečerpala dovolenku a ani nepracovala.

Ak si 9.4.2024 vezmem deň dovolenky a k 10.4.2024 podám výpoveď dohodou a zostatok dovolenky 45 dní mi zamestnávateľ preplatí, tak vymeriavací základ sa mi bude rátať z toho jedného dňa a podpora vyjde v maximálnej výške?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak budete čerpať jeden - dva dni dovolenky pred ukončením pracovného pomeru a zvyšok Vám preplatia, tak tá preplatená dovolenka navýši vymeriavací základ pre výpočet podpory v nezamestnanosti. Môže sa Vám alikvótne prepočítať maximálny vymeriavací základ, v danom mesiaci by ste boli aj na RD nielen čerpali dovolenku. Uvedené platí, ak ste nemali počas RD žiadny iný príjem.

Môžete si dať prepočítať zamestnávateľovej mzdárke - personálnom (ak bude ochotná sa tým zaoberať), aký vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovni by Vám vznikol a podľa toho si prepočítať výšku dávky v nezamestnanosti. Môže Vám vzniknúť aj maximálna výška dávky v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka