Ukončenie rodičovskej dovolenky + výpoveď

jankaadelka
1. aug 2014

Ahojte, mohol by mi niekto poradiť?
3.8. mi končí rodičovská dovolenka (3 roky dieťaťa). následne chcem podat výpoveď dohodou. mám ešte nevyčerpané dovolenkové dni
- ako bude počítaná dávka v nezamestnanosti,
- aký vymeriavací základ sa použije (môžem si dať preplatiť celú dovolenku do jedného dňa?) rada by som poberala čo najvyššiu DvN :D
- odvedie za mňa zamestnávateľ za ten 1deň všetky odvody vrátane poistného?
- alebo je lepšie vyčerpať dovolenku a tak podať výpoveď
V roku 2011 pred nástupom na MD som bola ešte PN( od 1.4 PN a 6 týždňov pred termínom už MD)
3.8. je nedeľa, stíham to ešte? zamestnávateľ je oboznámený. kedže výpoveď podávam ja,nárok na odstupné asi nevznikne. a ako je to s výpovednou dobou? musí byť aj ak dám výpoveď dohodou? dakujem.

liz_lemon
2. aug 2014

@jankaadelka vypoved dohodou neexistuje, bud podas vypoved (bude plynut vypovedna doba), alebo sa dohodnes na skonceni PP ku konkretnemu datumu

evittam
2. aug 2014

@liz_lemon No veď a to je vlastne výpoveď dohodou - sa dohodnem na konkrétnom dátume a to je výpoveď dohodou 😀 .

evittam
2. aug 2014

@jankaadelka Ak si už dohodnutá zo zamestnávateľom a podpíše ti výpoveď dohodou - teda ukončenie pracovného pomeru dohodou, tak sa s ním aj dohodni najskôr ohladne dovolenky - či ti ju preplatí alebo či si ju máš najskôr čerpať a po vyčerpaní vlastne podpíšete tú dohodu k danému dátumu. No čo sa týka dávky v nezamestnanosti to budeš mať najlepšie keď sa pôjdeš spýtať na príslušný úrad a radšej si to over aj 3x, lebo mne pri PN povedali 3x niečo iné a aj tak je to úplne inak. 😠

gapa
2. aug 2014

@jankaadelka neviem, či som ti už neopodvedala, no dá sa aj tak, že skončí prac.pomer dnom 4.8.2014, no teraz neviem, ako sa to nahlasuje, či sa dá spätne odhlásiť, tj. aj by si zašla v pondelok do práce a podpísala dododu s dnom ukončenia pp pondelok 5.8.2014, tj. po ukončení RD ešte 2dni bude trvať tvoj prac.pomer, tak sa tiež dá. Ak tvoja mzda za dni dovolenky bude aspon 108-109eur, tak ti vznikne nárok na maximilnu podporu.
K tej výpovedi, výpoved je niečo jednostranné, a je jedno, či druhá strana súhlasí či nie a plynie pri nej výpovedná doba. Neplatí že výpoved = ukončnie prac.pomeru (tiež som to pred pár rokmi používala). Na dohodu treba dvoch. Preto je lepšie na úradoch sa vyjadruješ presne, že povieš ukončenie prac.pomeru dohodou.

jankaadelka
autor
2. aug 2014

ano, rozumiem, chcela by som ukoncit pp dohodou, aby som uz nemala vypovednu dobu. no a na socialke som sa bola uz odhlasit k 3.8. co je nedela a v praci ma prihlasili od 4.8. co je pondelok(vtedy mam nastupit do prace po RD). no a prac.pomer chcem rozviazat v utorok 5.8., s tym, aby mi zvysnu dovolenku preplatili v jednom dni,aby mi vysla co najlepsia davka v nezamestnanosti. lenze kvoli malej nemozem nastupit na tie dva dni,tak chcem si tam dat dovolenku a potom rozviazanie pp 5.8.
dakujem za radu, velmi mi to pomohlo, kedze nikde na urade mi nevedia odpovedat.

evita68
2. aug 2014

@evittam absolútne nemáš pravdu.. pozri si Zákonník práce, buď je daná výpoved alebo je skončenie prac. pomeru dohodou - dva odlišné paragrafy..

evittam
2. aug 2014

No veď jasné, len ona sa pýtala, či môže skončiť pracovný pomer dohodou, len to zle napísala ako laik. Tak som to myslela. Môže podľa §60 🙂

gapa
2. aug 2014

@jankaadelka aha, som si dni posunula (som brala, že 3.8. je sobota), no si to pochopila a sedí to 🙂

jankaadelka
autor
3. aug 2014

@gapa dakujem este raz velmi pekne 🙂

pokladik112
12. nov 2018

Dobrý deň vedeli by ste mi poradiť prosím vás 26.11 mi konci rodičovský ale dostanem výpoveď zo zdravotných dôvodov mam veľa dovolenky ževraj je najlepšie 1 deň čerpať ostatné dat si preplatiť ďakujem za odpovede

evittam
12. nov 2018

@pokladik112 Dohoda o skonceni PP k 27.11.2018. Ak si za posledne dva roky pred žiadosťou o podporu nemala ziadny iny zdanitelny príjem a mas nevyčerpanu dovolenku budes mat max.podporu

lovelizoe
25. sep 2019

@evittam prosim, vies poradit? Sudim z prispevkov, ze sa orientujes v týchto sférach 😏

Chcem podat vypoved, teda dohodou ukoncit pp po skonceni RD. V praci vedia.
Dcera mala 3roky 7.sept. Cerpam este staru dovolenku do 7.okt. Predpokladam, ze narok na podporu nemám, zamestnana som od 16.3.2015, PN od marca 2016 az do nastupu na MD, MD od 25.7.2016, nasledne RD.
Dcera 3r nedostala skolku, planujem s nou ostat na neplatenej RD, kym najdem pracu v mieste akt.bydliska a doriesime dcere skolku.

Je to takto OK? Unikol mi nejaky zadrhel? 😏 Ako je to s podporou v nezamest.? Dakujem za akukolvek radu🙏

evittam
25. sep 2019

@lovelizoe Tak bud chces podporu alebo budes doma na neplatenej predlzenej RD. Nie oboje naraz.
Na podporu mas nárok. Mohla si mat aj maximalnu.