Z čoho sa mi bude rátať výška podpory?

Zodpovedané
21. nov 2023

Dobrý deň,

16.3.2024 mi končí rodičovská dovolenka s tým, že mám ešte platnú zmluvu na TPP, ale v práci dávam výpoveď. Budem si musieť dať vyplatiť, alebo vyčerpať ešte dovolenku doma som od roku 2018 nárok na materské som mala pri obidvoch pôrodoch. Od 27.10.2023 som sa popri RD zamestnala na dohodu. Môj mesačný príjem je 200 EUR netto.

Z čoho sa mi bude rátať výška podpory?

Bude to zo základu, ktorý som mala pred materskou alebo z príjmu z dohody plus preplatenej dovolenky?

Viem niečo urobiť pre to, aby to bolo zo základu pred materskou?

Ovplyvní čerpanie, resp. preplatenie dovolenky výšku podpory?

Ak by sa mi to rátalo z práce na dohodu vyšla by mi veľmi nízka dávka.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Vedľajší príjem môže ovplyvniť podporu, ale aj nemusí.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu = čerpali dovolenku, preplatenie nevyčerpanej dovolenky, tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Zároveň by ste mali dohodu, ak by bolo z nej odvázané poistenie v nezamestnanosti, dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením z oboch zamestnaní. Takto by dávka mohla byť aj nižšia.

Ak by ste v rozhodujúcom období mali len obdobie poistenia v nezamestnanosti trvaním rodičovskej dovolenky, tak denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov pred začiatkom čerpania rodičovskej dovolenky a nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho VZ. To znamená, ak by Vám len preplatili nevyčerapnú dovolenku a odstupné bez čerpania dovolenky = nebol by vymeriavací základ pre platenia odvodov do SP. V tomto prípade bude záležať od toho, že koľko ste zarábali pred materskou. Ak by ste mali popritom spomínaný iný pracovný pomer, dohodu, tak najprv sa určí vymeriavací základ z iného pracovného pomeru, dohody. Ak bude nižší ako denný vymeriavací základ z trvalého pracovného pomeru, z ktorého ste išli na materskú, tak sa dávka určí z príjmu dosiahnutého v zamestnaní pred materskou.

S prianím pekného dňa,
Lenka