Z čoho sa mi vypočíta podpora, keď som bola na rizikovom tehotenstve?

Zodpovedané
14. máj 2023

Dobrý deň,

16.3.2023 mi skončila rodičovská dovolenka. Od 17.3.2023 - 5.5.2023 som čerpala starú dovolenku a k 5.5.2023 som ukončila pracovný pomer dohodou. Ten trval skoro 9 rokov.

Pred nástupom na materskú som bola dlhodobo PN. 9 mesiacov to bolo rizikové tehotenstvo.

Budem mať nárok na podporu?

Z čoho mi bude podpora vypočítaná?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia. Túto podmienku splníte.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

V posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (čerpali ste dovolenku), tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke a dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Vymeriavací základ pre výpočet podpory bude z čerpanej, prípadne bola aj z preplatenej dovolenky. Uvedené platí, ak ste nemali iný vedľajší príjem a boli ste na RD do troch rokov dieťaťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka