Mám nárok na podporu v nezamestnanosti?

gabikaa11
16. feb 2017

Ahojte.
Chcem sa spýtať, 31.1.2017 som ukončila pracovný pomer v ČR, / kde som bola zamestnaná 9 rokov , potom som nastúpila na materskú 5 rokov/
Rodičovská dovolenka mi končí 18.8.2017. Budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti tu na SK? Od doby nástupu na materskú žijem na SK.
Predom za všetky rady ďakujem 🙂

loginexistuje
16. feb 2017

Uplatnenie nároku na dávku v nezamestnanosti v Slovenskej republike po návrate zo zahraničia
Ako výnimku zo zásady uplatňovania si nároku na dávku v nezamestnanosti v štáte posledného zamestnania, je možné po strate zamestnania vrátiť sa na Slovensko a tu žiadať o dávku v nezamestnanosti. Uplatnenie nároku na dávku v nezamestnanosti v inom štáte, ako štáte posledného zamestnania, je teda podľa koordinačných predpisov skôr výnimkou. Ak Sociálna poisťovňa v rámci posudzovania nároku na dávku v nezamestnanosti zistí, že žiadateľ dosiahol pred evidenciou na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny na Slovensku dobu poistenia v nezamestnanosti na území členského štátu Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru alebo Švajčiarska, takto dosiahnutá doba poistenia v nezamestnanosti bude započítaná na priznanie nároku na dávku v nezamestnanosti podľa slovenských právnych predpisov iba v prípade zachovania bydliska a centra záujmov na Slovensku. Takto silné väzby musia byť zachované na Slovensku počas vykonávania zárobkovej činnosti v cudzine. Samotný návrat na Slovensko nie je totiž automaticky hodnotený ako udržanie si bydliska na Slovensku. Zohľadnenie doby poistenia v nezamestnanosti dosiahnutej v zahraničí vykoná teda Sociálna poisťovňa iba v prípade, ak bude bydlisko klienta zachované na Slovensku.

V prvom rade by si mala žiadať o davku v Českej republike ale teda vynimocne vedia zapocita aj dobu poistenia v cudzine ale teda bude tam otazka vymeriavacieho zakladu .. ci sa ti bude davka ratat z minima ak vôbec.... treba to riesiť aj s ohľadom, že si končila pracovny pomer atd...

katriona1
16. feb 2017

já jsem toto jednou řešila, ale už je to 10 roků a dávku mi vyplácelo ČR, tehdy jsem hned po škole odjela pracovat do Anglie, po návratě jsem dokladovala délku zaměstnání na úřadě práce a byla mi vyplacena podpora v nezaměstnanosti, jako VZ se použil průměrný výdělek na stejné prac. pozici v ČR, ne to co jsem vydělávala v Anglii, jestli to platí i na SK nevím, ale takové věci je nejlépe řešit na příslušném úřadě, oni musí vědět jestli máš nárok a jaké dokumenty k tomu budeš potřebovat, jinak jelikož už jsi pracovní poměr ukončila tak bys to měla řešit co nejdřív