Z čoho sa mi vypočíta výška materskej dávky, keď na materskú nastúpim pred dovŕšením 3 rokov prvého dieťaťa?

Zodpovedané
17. okt 2023

Dobrý deň,

chcem sa opýtať ako je to s reťazovým pôrodom. Pred prvou materskou dovolenkou som odpracovala 270 dní a materskú dávku (2023) som dostávala maximálnu.

Keď nastúpim na ďalšiu materskú (napr. 2025) pred dovŕšením 3 rokov prvého dieťaťa, z čoho sa mi vypočíta ďalšia materská dávka?

Bude jej výška rozdielna alebo rovnaká ako prvá?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ budete na rodičovskej viac ako dva roky a nebudete mať žiadny iný príjem (okrem rodičovského príspevku), tak bude rovnaká.

Ak by ste v predchádzajúcom roku pred nástupom na MD nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, ani vedľajší, inú dohodu, materská sa určí z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské v takomto prípade nemá byť nižšie ako predchádzajúca materská.

S prianím pekného dňa,
Lenka