Z čoho sa počíta materské, ak som pracovala na dohodu a potom na TPP?

Zodpovedané
7. feb 2024

Dobrý deň,

v roku 2023 som ukončila vysokoškolské štúdium dosiahnutím titulu a následne som na 1 mesiac uzavrela DoVP. Po skončení dohody som sa zamestnala. Po 25 dni som išla na PN. V roku 2024 pôjdem na materskú.

Z čoho sa mi bude počítať?

Bude to iba zo zamestnania alebo aj z dohody, na ktorú som pracovala iba hodinu denne?

Ak by sa počítala aj dohoda, pomohlo by, aby som ukončila PN a išla aspoň na pár dní do práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa v novom zamestnaní poistné na nemocenské poistenie platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Ak sa u predchádzajúceho zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie za menej ako 90 kalendárnych dní, alebo žiadny predchádzajúci zamestnávateľ nebol, výška materskej sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu za predpokladu, že na materskú nastúpite v roku 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka