Z čoho sa vypočíta dávka v nezamestnanosti, ak o ňu požiadam po materskej dovolenke?

Zodpovedané
13. mar 2024

Dobrý deň,

od októbra 2023 do marca 2024 som bola zamestnaná. Od januára 2022 do septembra 2023 na RD s prvým dieťaťom. Od 2016 - 2021 zamestnaná.

Z čoho sa vypočíta dávka v nezamestnanosti, ak o ňu požiadam po materskej dovolenke (nie po rodičovskej)?

Bude z vymeriavacieho základu z práce alebo z minimálneho VZ z materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak pôjdete na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu, t.j. po rodičovskej dovolenke ste už pracovali, tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie.

Ak by ste v rozhodujúcom období dvoch rokov predchádzajúcich dňu zaradenia do evidencie nemali žiadny vymeriavací základ (nemali by ste príjem a neboli ste iba na rodičovskej dovolenke, zasiahla by časť ešte z obdobia na materskej ale nevrátili by ste sa do zamestnania), v takomto prípade sa denný vymeriavací základ určí z minimálneho vymeriavacieho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka