Z čoho sa vypočíta manželovi odstupné, keď je PN?

Zodpovedané
15. okt 2023

Dobrý deň,

manžel bol na materskej od 11. marca do 16. júla. Následne 17. júla nastúpil do práce a od 11. septembra je PN. Dnes mu volali, že sa ruší oddelenie a dostane odstupné 4-mesačné, nakoľko je vo firme viac ako 10 rokov.

Z čoho sa bude odstupné rátať?

Z akého obdobia?

Momentálne má na páske priemernú hodinovú mzdu 6,98 EUR.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Ten vidíte na páske.

Ak by v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 21 dní alebo 168 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by ste zrejme dosiahol.

Ak by mu vyplatili odstupné v 12/2023, tak by sa na výpočet zohľadnil 3q, ak v 3q odpracoval viac ako 21 dní tak sa použije priemerný zárobok z tohto obdobia.

Ak by mu vyplatili odstupné v 01/2024, tak by sa na výpočet zohľadnil 4q, ak by bol celý 4q na PN, použil by sa pravdepodobný zárobok.

S prianím pekného dňa,
Lenka