Z čoho sa vypočíta manželovi po materskej dávka v nezamestnanosti?

Zodpovedané
22. feb 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Manžel bude teraz na MD a potom by sa chcel hlásiť na úrade práve ako nezamestnaný.

Z čoho a ako sa mu bude rátať dávka v nezamestnanosti?

Ak by počas MD pracoval na polovičný úväzok, alebo mal dohodu, bude to mať tiež vplyv na dávku v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Nakoľko v danom období mal príjem - zamestnanie, tak dávka v nezamestnanosti sa bude počítať z tohto obdobia a príjmu. Materská sa vylúči. Prípadná dohoda alebo kratší úväzok bude mať vplyv na výpočet dávky v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka