Z čoho sa vypočíta výška PN a materského?

Zodpovedané
27. apr 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom mojej situácie. Prihlásim sa na dobrovoľné nemocenské poistenie pre získanie väčšej materskej ešte pred tehotenstvom.

Čo ak nasledujúci mesiac tehotenstvo lekár potvrdí, ale zo zdravotných dôvodov vypíše matku na PN?

Pred DNP bola žena poistená, ale na minimálnu sumu (viac ako 270 dní).

Z čoho sa vypočíta výška PN a následne výška materského?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak chcete, aby sa tehotenské/materské vypočítalo Vami uvedeného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského.

Pokiaľ bude trvať DNP nejaký čas, napr. mesiac, a za tento čas aj poistné zaplatené, následne pôjdete na PN, potom už nie ste povinná platiť poistné. PN predpokladám z minimálneho VZ. Skúste si to priamo overiť na SP.

S prianím pekného dňa,
Lenka