Budem mať nárok na materskú?

andi1984
2. okt 2014

Jeden môj známy mi vysvetľoval teóriu, podľa čoho by som mohla mať nárok na materskú. Len neviem či má pravdu. Bola som 7rokov zamestnaná, a z toho teraz 3roky na materskej, potom výpoveď, a teraz som na podpore už 3mesiac, a som tehotná - termín cca. január-február.
Môj známy svoju teóriu vysvetľoval nasledovne:
-kto má nárok na materskú / podmienky získania:
- zamestnanec
- povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba
- dobrovoľne nemocensky poistená osoba
- najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom

Takže počas materskej poistená som bola, teraz menšia prestávka, a potom by som mohla byť dobrovoľne nemocenský poistená. Takto by som splnila podmienku 270dní za 2r, a od decembra by som mohla byť DNP, pred tým, ako ma lekár vypíše na materskú dovolenku.
Vedeli by ste mi poradiť, či má pravdu?

liz_lemon
2. okt 2014

@andi1984 pocas MD/RD si nemocensky poistena, len ak si sama platis nemocenske poistenie, inak nie si

gapa
2. okt 2014

@andi1984
-kedy skončil tvoj pp?
-skončil posledným dnom RD alebo trval prac.pomer aspon 1denpo ukončení rodič. dovolenky?
-kedy si mala PM?
----
podla odpovede možno máš nárok na materské aj bez vzniku poistenia, no treba presné odpovede (dátumy, ...), možno ide o dni.
- ale známy má pravdu, že ak ti skončil pp len teraz pred 3mesiacami a sa prihlásiš na DNP pred nástupom na md, tak nárok na matetrské (nie nemocnské) z dnp ti vznikne, no len z minima. Zo skutočného vym.základu, z ktorého by si platila len ak pred md netrvalo dnp aspon 26týž.