Za celý rok som odpracovala cca 10 dní. Môžem si uplatniť daňový bonus na 1 dieťa do 18 rokov?

Zodpovedané
3. feb 2024

Dobrý deň,

11 mesiacov som poberala PN a pár dní som bola v práci. Následne som zo strany zamestnávateľa dostala výpoveď, potom dávka v nezamestnanosti.

Je možné uplatniť si daňový bonus na 1 dieťa do 18 rokov?

Ak na to nemám nárok, je potrebné urobiť daňové priznanie za rok 2023?

Za celý rok som odpracovala cca 10 dní.

Ďakujem

Dobrý deň,

povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2023, ktoré sú vyššie ako 2461,41 EUR.

Ak nemáte povinnosť podať daňové priznanie, ale ak ste mali zrazenú preddavkovú daň, tak podaním DP Vám ju vrátia. Nárok na daňový bonus máte. Ak by ste za tých 10 dní mali zdaniteľný príjem napr. 300 EUR, tak by Vám vyšiel daňový bonus vo výške cca 52 EUR. K DP priložíte iba kópiu Potvrdenia o príjme za rok 2023 a kópiu rodného listu dieťaťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka