Založenie živnosti na Slovensku a rodičovský z Čiech. Ako postupovať?

Zodpovedané
19. júl 2023

Dobrý deň,

pracovala som v ČR, počas rodičovskej mi skončila zmluva na dobu určitú. Manžel je Čech a pracuje tiež v ČR. Rodičovský príspevok poberám z Čiech. Žijeme ale na Slovensku a chcela by som si tu založiť živnosť.

Čo musím spraviť?

Je mi jasné otvorenie živnosti, prihlásenie do SK zdravotnej poisťovne, čiže odhlásenie z ČR.

Ako je to ale prosím s rodičákom?

Musím aj ten zrušiť v ČR a požiadať nanovo na Slovensku?

Musím sa prihlásiť aj do SP?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ obaja pracujete = manžel pracuje v Čechách a vy budete mať živnosť na SK, primárnou by mala byť krajina, v ktorej žijú vaše deti, ak tam jeden z Vás pracuje, resp. má živnosť. Informujte sa na ÚPSVaR, ale RP by ste mali potom poberať tu na SK. Zahraničiu sa venujem len okrajovo.

Do Sociálnej poisťovne sa môžete dobrovoľne prihlásiť, či budete povinne platiť odvody do SP sa zistí až po prvom podaní Daňového priznania.

S prianím pekného dňa,
Lenka