Zamestnávateľ ruší firmu. Ovplyvní táto skutočnosť moje sociálne a štátne príspevky?

Zodpovedané
1. máj 2024

Dobrý deň,

momentálne som na materskej dovolenke do konca júna a potom plánujem ísť na rodičovskú. Zamestnávateľ mi volal, že ruší firmu.

Ovplyvní táto skutočnosť moje sociálne a štátne príspevky?

Budem mať na ne stále nárok?

Mám sa prihlásiť na úrade práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať naďalej nárok na materskú a budete mať nárok aj na rodičovský príspevok vo vyššej čiastke. Prihlásiť na ÚPSVaR sa nemusíte.

Ak by ste ale chceli čerpať dávku v nezamestnanosti, zaevidovať sa na ÚPSVaR je potrebné do dvoch rokov od skončenia pracovného pomeru, ale v danom čase nemôžete súbežne poberať rodičovský príspevok. Rodičovský príspevok by mohol poberať otec dieťaťa (ak by nepoberal materskú, tak RP v nižšej čiastke).

S prianím pekného dňa,
Lenka