Zamestnávateľ zomrel a mne skončil pracovný pomer. Mám nárok na dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
9. dec 2023

Dobrý deň,

som na druhej rodičovskej dovolenke, mala som reťazové pôrody a pri oboch vysokú materskú a aj vyššie RP. Pracovný pomer mi skončil 28.6.2022 smrťou zamestnávateľa. Bola som zamestnaná v tomto zamestnaní niečo cez tri roky, predtým v inom zanestnaní taktiež tri roky. Podporu musím vyčerpať do dvoch rokov od ukončenia PP. Teraz ma dcéra 2 roky a do obdobia pred zaradením do evidencie by sa mi teda zarátavala doba materskej aj RD. Podľa zákona nebude z čoho vypočítať DVZ a dostala by som minimálnu dávku.

Mám ešte počkať kým budem na RD presne 2 roky a žiadať o podporu až potom, aby mi bolo vyrátane z normálneho platu?

Dátum by pripadal na polovicu mája, teda ešte 1,5 mesiaca do 2 rokov od skončenia PP.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, správne uvažujete. Pokiaľ chcete, aby sa dávka v nezamestnanosti počítala z platu pred materskou, ísť do evidencie na ÚPSVaR tak, aby za posledné dva roky pred evidenciou bola počas pracovného pomeru doba iba rodičovskej dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka