Započíta sa mi doba štúdia do výpočtu materskej dávky?

Zodpovedané
22. mar 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať o výške materskej dávky. Od začiatku roka 2023 som ešte študovala a úspešne ukončila štúdium. Následne som sa od augusta 2023 zamestnala, pracovný pomer mám na dobu určitú do 31. júla. Na materskú dovolenku nastupujem 26.06.2024. To znamená, že budem spĺňať podmienku 270 dní nemocenského poistenia.

Z čoho sa potom bude počítať výška materskej dávky?

Budú to iba príjmy od augusta do decembra 2023?

Započítava sa tam doba štúdia?

Budú sa mi počítať príjmy od augusta 2023 do júna 2024?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

poistné na nemocenské poistenie sa platilo u zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú = 08/2023 až 05/2024 ak na materskú nastúpite v 06/2024.

Dobu štúdia nebude potrebné započítať, zo zamestnania splníte 270 dní nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka