Zastupujem kolegyňu, ktorá je na materskej. Na aké dávky by som nemala nárok, ak by som otehotnela?

Zodpovedané
9. sep 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná ako zástup za kolegyňu, ktorá je momentálne na MD.

Na čo by som nemala nárok v prípade, že by som otehotnela?

Je zamestnávateľ povinný oznámiť zánik pracovného pomeru s nejakým predstihom?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží ako dlho ju budete zastupovať, koľko odpracujete. Ak to bude viac ako 270 dní za posledné dva roky od podania žiadosti, (môžu sa sčítať aj dni z predchádzajúcich nemocenských poistení), budete mať nárok na tehotenské či materské. Aj na prípadnú PN máte nárok.

V zmluve by ste mali mať uvedené, resp. mali ste sa dohodnúť, na aké dlhé obdobie je predpoklad zastupovania. Ak by končil pracovný pomer na dobu určitú, tam končí dohodnutým dňom, nič sa oznamovať nemusí. Ak by pracovný pomer mal skončiť v skúšobnej dobe, oznámiť by sa mal jeho zánik aspoň 3 dni pred ukončením.

S prianím pekného dňa,
Lenka