Zrušenie pracovného miesta počas PN pred nástupom na materskú. Budem mať nárok na podporu?

Zodpovedané
12. jún 2023

Dobrý deň,

zamestnávateľ mi dal výpoveď z dôvodu zrušenia firmy a momentálne som na PN počas rizikového tehotenstva. Ďalej nastupujem na materskú a neskôr na rodičovskú dovolenku.

Budem mať po rodičovskej dovolenke nárok na podporu v nezamestnanosti?

Pred nástupom na PN som mala odrobenych 5 rokov.

Ak by som mala popri rodičovskej dovolenke prácu na dohodu, ovplyvní mi to nejako následnú výšku podpory?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám od ukončenia pracovného pomeru uplynú 2 roky a až tak sa pôjdete evidovať na ÚPSVaR, t.j. po poberaní rodičovského príspevku, tak už Vám nevznikne nárok na podporu. Nesplníte podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti za posledné 4 roky.

Ak by ste popri rodičovskom príspevku mali dohodu, z nej platené poistenie v nezamestnanosti a splnili by ste 730 dní poistenia v nezamestnanosti za posledné 4 roky, podpora by sa počítala z dosiahnutého príjmu z dohody za posledné dva roky.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka