Ako postupovať v prípade vačku na opravených mliečnych stoličkách?

Zodpovedané
16. sep 2021

Dobrý deň,

5 ročný syn má opravené už 2 stoličky, kde mal nie príliš hlboký kaz. Preventívne som mu dala zúbky opraviť. Po čase som si všimla, že má hnisavé vačky na oboch ďasnách pri tých zúbkoch.

Stala sa niekde chyba?

Treba to riešiť, keď sa syn nesťažuje na bolesť?

Termín máme až o mesiac.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sú pod zubom vačky, znamená to, že odumrel.

Je potrebné buď dôkladne prečistiť a zaplniť koreňové kanáliky (s lokálnou anestéziou pod kofferdamovou blanou), alebo zúbok vytrhnúť.
Tretia varianta - ponechať zub dlhodobo otvorený. Ale to sa už v súčasnej dobe nerobí.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk