Ako prebieha ošetrenie skorého zubného kazu po dlhom dojčení?

Zodpovedané
26. aug 2021

Dobrý deň,

syn bol dojčený 2 roky a hlavne často v noci. Jeho predné zúbky sú veľmi ako keby odvápnené. Má aj poruchu reči a porozumenia, takže mu nedokážem poriadne vysvetliť, že sa u zubára nemusí báť.

Ako sa vlastne ošetruje takýto kaz?

Aký bude priebeh?

Jeden zúbok má aj odštiepený kvôli úrazu, ale bez tmavnutia.

Ďakujem

Dobrý deň,

pôjde o kaz ranného veku. Ide o kaz, ktorý sa typicky vyskytuje na horných štyroch zuboch. Vzniká tak, že sa zúbky slabo čistia hlavne pred spaním a je na nich povlak s baktériami. Týmto sa dodáva v noci často následne mlieko.

Baktérie toto mlieko spracujú, vylúčia kyseliny a tie rozpúšťajú zuby. Dolné predné bývajú ako perličky a tým sa aj odlíši od akejkoľvek vrodenej vady. Sú totiž obmývane slinou, a preto ušetrené. To samozrejme nie je dôvod v noci nedojčiť, je dôležité iba dôkladne umývať zuby pred nočným spaním.

U dvojročného sa bohužiaľ nepodáva žiadna forma sedácie. Preto ošetrenie je možné buď len s lokálnou anestéziou alebo potom v celkovej anestézii. Záleží samozrejme od rozsahu poškodenia.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk