Ako sa správne starať o detský chrup?

Zodpovedané
2. aug 2021

Dobrý deň,

môj 5 ročný syn mal kaz na stoličke. Ešte aby nestačilo pani zubárka mu ho nevie dobre ošetriť - už 3x mu vypadla plomba do týždňa. Syn spolupracuje, sedí, ústa otvorené, ani sa nepohne. Veľmi ma to hnevá, lebo o synove zuby sa starám (sama mam dokazené a veľmi mi to vadí).

Čo môžem robiť okrem čistenia zubov ráno a večer detskou kefkou a pastou, aby nemal kazy?

Sladkosti veľa neje, ale od 3 rokov má už niečo občas povolené. V škôlke si zuby nečistia, čiže je to len na mne ráno a večer. Najprv si čistí sám, potom dočistím.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pristupujete k tomu správne, dvakrát zúbky umyť stačí.

Ak ide o medzizubný kaz, treba doplniť hygienu o medzizubnú hygienu. Môžete aplikovať krém GC tooth mousse, ktorý dáte na medzizubnú niť alebo kefku a aplikujete do medzizubných priestorov - obsahuje vápnik a fosfór. Taktiež zubnú pastu s obsahom fluoridov podľa veku. Zúbky dočisťujte jednozväzkovou kefkou (curaprox, tepe).

Čo sa týka plombovania, odporúčam vám nájsť stomatológa, ktorý sa špecializuje na deti.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk