Ako zachránim kazivé zúbky ročného dieťaťa?

Zodpovedané
21. apr 2021

Dobrý deň,

dcérka mala v decembri rok. Čistíme zúbky od začiatku, boli sme už aj na preventívnej prehliadke. Zubárka zhodnotila, že má slabé zúbky. Ja som si za posledné dni všimla, že sa malej ako keby mrvia predné zúbky, na zadných stoličkách už vidno ako keby kaz mala.

Ako a s čím jej ich ešte ako tak zachrániť, alebo aspoň udržať momentálny stav a nedošlo ešte k zhoršeniu?

Sladkosti nedostáva a ani sladené nápoje. Je ešte stále aj kojená. Na zúbky používame. Mám zubnú kefku a Elmex pastu.

Ďakujem

Dobrý deň,

nezvykne byť diagnóza "slabé zúbky".

Pravdepodobne ide o kaz raného veku - early childhood caries. Ide o kaz, ktorý sa typicky ako prvé vyskytuje na horných štyroch predných zuboch. Následne sa pokazia horné stoličky a dolné stoličky, ale predné dolné nikdy. Vzniká tak, že sa zúbky slabo čistia, je na nich prítomný povlak s baktériami a týmto sa v noci často dodáva mlieko. Baktérie toto mlieko spracujú, vylúčia kyseliny a vznikne kaz.

To samozrejme neznamená, že nebudem dojčiť. Znamená to ale, že musím zuby očistiť dokonale pred spaním, aby tam nebol povlak a v ňom baktérie, ktoré mlieko spracujú.

Od vrodenej vady, deficitu vitamínov, pôsobenia antibiotík či iného problému sa tento kaz odlíši tak, že dolné predné zuby sú ako perličky. Je to preto, že sú obmývané slinou, a teda ušetrené. Zúbky treba dobre čistiť jednozväzkovou kefkou, aplikovať krém GC tooth mousse a objednať sa k detskému stomatológovi, ktorý takéto zúbky opravuje.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk