Fistula na ďasne a krv pri čistení. Je to v poriadku?

Zodpovedané
19. dec 2021

Dobrý deň,

7 ročnej dcére sa na na oboch horných ďasnách nad štvorkami spravili veľké fistuly. Zubárka jej ďasná narezala a fistuly vytlačila. Následne jej obe stoličky navŕtali a nakázala otvor čistiť po jedle medzizubnou kefkou až kým jej mliečny zub nevypadne. Ešte má všetky zuby mliečne.

Je to už cca 2 mesiace a stále jej pri čistení ide z otvoru krv.

Je to normálne?

Boli sme aj na kontrole u zubárky a vraj to vyzerá v poriadku.

Ďakujem

Dobrý deň,

zúbky v takomto stave ostať nesmú. Otvorené môžu byť maximálne týždeň, aj to s antibiotikami. Cez koreňový systém zuba sa špina šíri k zárodku trvalého zuba. Ak je tam fistula, trvalý zub sa permanentne kúpe v hnise a poškodzuje.

Baktérie z takéhoto infekčného fokusu ovplyvňujú celý organizmus. Jediné dve správne možnosti pri takomto stave sú:
1. Vyčistenie a vyplnenie kanalikov a uzavretie zuba plombou.
2. Vytrhnutie zuba.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk