Je rajský plyn pre deti pri ošetrovaní zúbkov bezpečný?

Zodpovedané
14. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom rajského plynu. Môjmu malému 5 ročnému synovi idú opravovať zúbky. Je nespolupracujúci a idú ho ošetriť pod rajským plynom.

Je rajský plyn pre deti bezpečný?

Ďakujem

Dobrý deň,

rajský plyn je jeden z najbezpečnejších metód premedikácie dieťaťa. Na Slovensku sa používa v zmesi 50:50 s kyslíkom, takže nehrozí predávkovanie.

Funguje len pár minút, preto sa používa hlavne na trhanie zúbkov. Na dlhšie zákroky je vhodnejší midazolam alebo celková anestézia.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk