Odvápnenie na stoličke u dvojročného syna. Ako máme postupovať?

Zodpovedané
22. mar 2021

Dobrý deň,

pri hre som si všimla, že dvojročný syn má ma hornej stoličke v strede na žuvacej ploške hnedkavé a vedľa toho ako keby ulomené. Ako keby vyzutú dierku.

Boli sme u stomatológa, ktorý sa špecializuje na deti. Zúbky pofotil, ukázal mi ten zúbok zväčšene a dané miesto označil ako odvápnený povrch zúbka. Vraj to nie je kaz a že to neboli.

Žuvacie plochy kázal umývať jednoploškovou čo najtvrdšou kefkou, dal nám ju. Umývame s Jack&Jill ráno, Elmex kids večer a 3x do týždňa večer používame GC Tooth mouse.

Lekár tvrdil, že odvápnenie je povrchové a nebolí. S bežnou kefkou Curaprox detská je to ok. Ak mu chcem zúbok umyť s tou tvrdou jednoštetinkovou, brýni sa, že ho to bolí. Aj ho mykne a zaboli to asi. Zub mu vedľa ešte nejde.

Prečo ho to bolí, keď nás zubár ubezpečoval, že je to povrchové a nebolí to?

Môže sa to používaním GS TM zlepšiť?

Stačí používať kefku Curaprox?

K zubárovi ideme na kontrolu o dva mesiace.

Máme zmeniť zubára?

Ďakujem

Dobrý deň,

z popisu usudzujem, že p.doktor svojej práci rozumie, takže by som mu dôverovala. Dieťatku môže byť umývanie jednozväzkovou kefkou nepríjemné, stále je to ale najlepšia kefka na mliečne zúbky.

Bolieť ho môže ak mu pritlačíte na ďasienko. GC tooth mousse je na tieto začínajúce odvápnenia vynikajúca. Takéto zúbky môžu mať citlivú sklovinu, aplikovaním gc tooth mousse sa to zvykne zlepšiť, skúste dávať dva týždne aj každý deň.

Zubára by som určite nemenila, pedostomatológov je ako šafránu.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk