Po akej dobe sa úrazom posunutý zub dostatočne ustáli na mieste?

Zodpovedané
6. dec 2021

Dobrý deň,

1,5 ročný syn spadol na hračku, ktorú mal v ruke. Pri páde si odtrhol hornú uzdičku a posunul hornú 1 (synova ľavá strana) asi 1 mm smerom k stoličkám (tie ešte nemá).

Zaujímal by ma Váš názor na ten "zvyšok" uzdičky, ktorý visí z pery.

Bolo by dobré ho odstrániť?

Je možné, aby sa zub posunul na pôvodné miesto?

Na fotkách to posunutie nie je veľmi viditeľné. Taktiež mám obavu z čistenia horných zubov, keďže aj pred pádom veľmi bojoval s ústnou hygienou a musela som mu zuby čistiť "nasilu". Teraz mám obavu, aby som tomu posunutému zubu ešte viac neuškodila pri čistení.

Po akej dobe sa takto posunutý zub dostatočne ustáli na mieste?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam iba kašovitú stravu, ktorá podporí hojenie a výplachy bylinkovými odvarmi. Uzdička sa pekne zhojí aj zub sa upevní.

Je možné, že prechodne zmení farbu, lebo dreň zuba je "šokovaná". Ak permanentne zmení farbu, tak odumrel.

Ak pôjde o jediný prejav, nie je potrebná žiadna terapia. Ale ak by sa vyskytol opuch, fistula či bolesť, tak je potrebné vyčistenie a zaplnenie kanálika alebo extrakcia.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk