Po páde sa 1,5 ročnému synovi kýve zub. Je potrebná návšteva zubára?

Zodpovedané
1. feb 2021

Dobrý deň,

synček má 1,5 roka a vonku spadol. Narazil si predné ďasná, silno mu tiekla krv a kýve sa mu horná jednotka. Zúbok sme zatlačili a podávam mu
kašovitú stravu. Pri čistení zúbok vynechávam.

Je potrebná návšteva zubára?

Môže to mať nejaké následky?

Ďakujem

Dobrý deň,

postup ste zvolili relatívne správny, ale neviem, nakoľko sa zub kýve. Ak tak veľmi, že hrozí jeho vdýchnutie, treba navštíviť lekára a zuby vytiahnuť.

Ak iba trochu, kašovitá strava postačí. Zub môže prechodne zosivieť, nakoľko sa zatlačil nervovo-cievny zväzok. Neskôr obelie alebo ostane permanentne sivý, t.j. odumrie.

Pokiaľ nebude bolieť alebo hnisať, nemusí sa to riešiť. Ak by sa ale prejavoval bolesťou alebo fistulou, musia sa vyčistiť koreňové kanáliky, aby sa neohrozil zárodok trvalého zuba.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk