Prečo má trojročná dcéra žlté zuby?

Zodpovedané
11. nov 2020

Dobrý deň,

moja trojročná dcérka má dosť žlté zuby. Najmä vpredu sú do hneda sfarbené. Sú na nich hnedé zvislé prúžky.

Z čoho to môže mať?

Urobilo sa jej to teraz v priebehu roka. Na preventívke v troch rokoch zubárka povedala, že má dobré zuby bez kazov a toto je len pigmentácia. Vraj to netreba riešiť.

Poctivo čistíme zuby po raňajkách. Sladkosti nepapá, pije iba vodu.

Čo robím zle?

Môže to byt dentálna fluoróza?

Od 2 rokov používame pastu s fluoridmi odporúčanú zubárkou.

Ďakujem

Dobrý deň,

na základe fotky ide skutočne iba o pigmentáciu, t.j. nebakteriálny povlak. Niektoré deti majú špecifickú bakteriálnu mikrofluóru a na toto sfarbovanie sú náchylné viac.

Môže ísť napr. o infekciu baktériou z rodu Actinomyces, ktorá v krvi rozkladá hemoglobín a depozity železa sa ukladajú na zuboch ako tzv black stains. Táto baktéria je neškodná a zmizne s nástupom trvalých zubov.

V terapii je jedinou možnosťou pravidelná dentálna hygiena u profesionálnej hygieničky, ktorá tieto povlaky odstráni abrazívnou pastou. Bohužiaľ veľmi rýchlo sa objavia naspäť. Každopádne s príchodom trvalých zúbkov by malo toto sfarbovanie zmiznúť.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk