Synovi zatiaľ nerastie predný trvalý zub. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
25. dec 2020

Dobrý deň,

môjmu synovi vypadli v júli obidve predné horné jednotky. Jedna mu začala rásť v podstate hneď no a tá druhá ešte nevykukla. Syn mal teraz v decembri 8.

Boli sme u zubára a ten povedal, že zúbok narastie. Vraj je to tým, že synovi zuby vypadávajú a rastú pomalšie.V podstate má iba 4 stoličky a 3 trvalé zúbky. Ďasno má opuchnuté už dlho.

Ako sa riešia takéto prípady, ak by predsa len ten zub von nechcel, ale zjavne tam je?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

prerezávanie zubov závisí často od prvého mliečneho zuba. Ak aj ten išiel neskoro, napr. po prvom roku, tak aj trvalé idú opozdene.

V 8. rokoch má už určite za sebou panoramatický snímok.Na ňom treba odkontrolovať, či sú zárodky v poriadku, v správnej pozícii a nepoškodené.

Ak áno, tak sa nič nedeje a treba skrátka len čakať.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk