V akom veku je možné odhaliť gotické podnebie?

Zodpovedané
6. dec 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ohľadom tzv. gotického - vysokého podnebia. Ja osobne mám takéto podnebie, ktoré som asi zdedila po svojom otcovi. Máme nahusto zuby a otvorený zhryz a s tým spojený zúžený nos. Čeľustný ortopéd a aj zubári si boli u mňa zajedno, že môj prípad sa dá riešiť len chirurgicky, čiže "lámaním" a korekciou čeľusti.

Bola som prekvapená, že tu čítam, že to spôsobuje cumlík/palček. Ja som totiž cumlík a ani palček nemala.

Nejde teda sčasti aj o genetiku?

Môže sa stať, že to zdedia aj moje deti (ktoré tiež nemali cumlík - len prvých pár mesiacov občasne).

V akom veku sa to dá odhaliť, že to majú?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

gotické podnebie sa vekom často zlepší. Príčina býva často cumlík alebo palček, ale vo veľkom množstve prípadov je na genetickom podklade. Aj keď túto odchýlku vaše deti zdedia, často pomôže len klasická liečba čeľustno-ortopedickým aparátom.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk