Ako posilniť dôveru medzi štvorročným dieťaťom a rodičmi?

Zodpovedané
4. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dôvery medzi deťmi a rodičmi.

Máme 3 deti - 4 ročné, 2 ročné a 2 mesačné bábätko. Rodičovstvo nás s manželom baví, žijeme v láske a pochopení a vedieme k tomu aj deti. Keď počúvam ako pekne sa pri hre naši 2 veľkáči rozprávajú, tak som spokojná, lebo asi vidia dobrý príklad.

Nechodia do školy, som s nimi doma, venujem sa im trpezlivo, manžel po robote tiež. Deti niesu odkladané pred obrazovky, veľa si čítame, bláznime. Skrátka: všetci si to užívame, spolupracujeme, neprikazujeme, nezakazujeme. Sú nejaké pravidlá ale v rámci nich majú všetci slobodu.
Samozrejme sú aj slabšie chvíle,nie sme dokonalí.

Moja predstava je a aj bola, aby sme s deťmi vybudovali dôverný vzťah, aby vedeli, že čokoľvek sa deje, môžu sa na nás obrátiť. Preto som ešte nikdy nekričala, nenerváčila, neosočovala žiadneho z nich, ani manžela (ani on mňa). Napr. keď sa vyleje pohár vody, pekne utriem(e) a je vyriešené. Stalo sa, že sa vyliala chemikália v komore, to som bola vyľakaná, lebo sa mladší poleptal tak som reagovala strachom a nervozitou. Ale zvládlo sa aj to, vždy si všetko vysvetlíme.

Štvorročný syn je veľmi citlivý, on tieto vysvetlivky potrebuje, nielen naše ale aj svoje emócie potrebuje mať pomenované, vtedy je v pohode.
Tak som si myslela že je všetko ok.

Až dnes som zbadala poobede rozliatu vodu z pohára, tak som sa spýtala, kto ju rozlial. Starší syn hneď priznal, že on a preto to nepovedal, že sa bál, že sa budem hnevať. Potom sme to vydiskutovali v kľude.

Veľmi ma to omrzelo, mám pocit že som spravila niekde chybu.

Ako ju napraviť, aby sa mi nebál zveriť aj s problémom?

Mám nejakú možnosť sa k vám v čase koronavírusu objednať na pár sedení?

Potrebovala by som uistiť a zopár rád.

Ďakujem za odpovede

Dobrý deň,

tak ako popisujete váš a manželov prístup ku výchove, nenapovedá, že by ste robili nejakú zásadnú vec, ktorá by mala byť dôvodom nedôvery zo strany detí voči vám.

Budovanie dôvery je dlhodobý proces a vyžaduje veľké množstvo času a trpezlivosti. Spôsob ako si vybudovať dôverný vzťah, znamená byť k dieťaťu úprimný. Keď sú naše slová a skutky v súlade, deti nám veria. A to preto, že majú skúsenosť, že to, čo hovoríme aj myslíme vážne.

Aby nám dieťa dôverovalo, musí sa cítiť prijaté. Preto ak potrebujete dieťa usmerniť alebo napomenúť nikdy ho neposudzujte. To znamená dávajte mu najavo, že chápete, že má dôvod prečo konal tak ako konal. Prijatie jeho prežívania neznamená súhlas s nevhodným správaním. Takýmto spôsobom chybu, ktorú spraví nevníma ako odmietnutie jeho osoby.
Dôvera sa buduje aj tým, že pozorne počúvame, čo nám dieťa chce povedať. To znamená, že vypočujeme jeho prežívanie a nesúdime ho. Potom je úprimné a otvorené.
Napriek tomu, že aj dodržiavate uvedené zásady každé dieťa má svoje vývojové fázy a aktuálne zneistenia, ktoré rieši. Tie môžu súvisieť s jeho správaním v danom momente viac ako to, že vy by ste urobili nejakú chybu.

Čo sa týka poradenstva nie je problém sa dohodnúť a uskutočniť ho elektronicky cez Skype, Whats Up, Messenger či telefonicky.

Objednať termín si môžete telefonicky 0903 159 488. Ak momentálne nezdvíham, práve pracujem. Prosím napíšte mi sms alebo mail, ozvem sa Vám späť.
https://martina.vagacova.sk/?page_id=780

Prajem vám pekné dni.