Ako dopĺňať vitamín C 2,5-ročnému chlapcovi, ktorý má asi histamínovú intoleranciu?

Zodpovedané
24. apr 2023

Dobrý deň,

zatiaľ nemáme diagnostikovanú histamínovú intoleranciu, ale všetko tomu nasvedčuje. Syn má ložiská ekzému. Chodíme na kožné, kde dostávame kortikoidné mastičky a Fenistil. Mastičky veľmi nechcem dávať. Dávam iba vtedy, keď je to nutné. Zatiaľ z čoho to má, je všetko v zozname HIT.

Všade je písané, že vitamín C môžeme dávať. Môj syn má všal extrémnu reakciu na vitamín C.

Akým spôsobom máme vitamín C podávať teraz pri chorobe?

Citrusy, Cebion a iné veci mu robia zle.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte podozrenie na HIT, tak odporúčam riešiť v prvom rade s gastroenterológom + alergoimunlogóm.

Bolo by vhodné vylúčiť podozrenie na laktózovú intoleranciu, lepok, celiakiu, alergie.
Histamínová intolerancia je len syndróm, takisto ako atopický ekzém.
Kortikoidná masť veľmi dobre pomôže na zápalové ložiská, ale nesmie sa užívať dlhodobo a opakovane
.
Ideálne je, ak viete, z čoho ekzém vzniká a následne ho liečiť elimináciou príčiny. Ak sa raz za čas problém zhorší, vtedy podať kortikoidy, ale už s tým vedomím, kde sa stala chyba (buď v diéte alebo iným kontakt s alergénom.)

Farmakologické produkty Vitamínu C často obsahuje rôzne pomocné látky, ktoré môžu spustiť symptóm histamínovej intolerancie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/