Ako má vyzerať stravovanie trojročného dieťaťa pri GAPS?

Zodpovedané
30. nov 2021

Dobrý deň,

náš syn má 3 roky a 5 mesiacov. Asi od 2,5 roka sme si všimli, že jeho vývoj nenapreduje tak ako by mal. Nerozprával, iba blabotal. Nechcel sa učiť nové veci, nepýta sa na nočník a ďalšie iné veci.

Navštívili sme neurológa a ten odporučil vyšetrenie gastro, metabolické a genetické. Zatiaľ nemáme ešte výsledky či ide o autizmus. U syna vidno troška mierne zlepšenie a zopakuje nejaké slovo.

Na metabolickom vyšetrení nám vyšli výsledky, že má hraničné hodnoty nepriepustnosť čriev a lekárka odporučila tkz. GAPS diétu, že práve to pomáha ak sa do mozgu nedostávajú tie správne látky, tak nepracuje nervová sústava ako má.

Ako má vyzerať strava u trojročného dieťaťa?

Viem, že by sa malo vylúčiť mlieko - čiže laktóza, lepok, cukor, zemiaky. Syn nie je nejaký extra jedák. Čítala som, že táto diéta sa robí na fázy.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri neurologických poruchách ako je autizmus sa odporúčajú rôzne diéty. Lepšie povedané, ide o nutričné terapie, ktoré znižujú negatívny vplyv prijatých zložiek v strave a nervovo-hormonálny systém. S tým úzko súvisí aj stav črevného biómu.

Jullie Matthews sa zaoberá nutričnou terapiou pri autizme - https://nourishinghope.com/, s informáciami a metodikami pracujem aj ja pri poradenstve.

GAPS diéta je doplnok k vyradeniu laktóza( možno aj kazeínu), lepku, cukru a spracovaným potravinám. Môžem vám poslať materiály ak mi napíšete emai. Pravdepodobne máte aj viac výsledkov od lekárov.

Je dobré že už teraz riešite stravovanie vášho dieťaťa, pretože s postupujúcim vekom môžu byť zmeny v strave veľmi traumatizujúce a náročné pre dieťa aj rodičov. Závisí od ťažkostí.
Potrebovala by som viac informácií, aby som mohla poradiť konkrétnejšie riešenia. Preto budem rada ak ma kontaktujete.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/