Ako pribrať pri histamínovej intolerancii?

Zodpovedané
23. máj 2022

Dobrý deň,

19 ročná dcéra má už 3 mesiace zistenú HIT. Neskôr jej zistili intoleranciu na mlieko a laktózu. Teraz má 43 kg a stratila menzes. Vôbec neprospieva, berie probiotiká a nutridrinky, chuť do jedla nemá. Dávam jej Fresubin bielkovinu. Jedáva 5x za deň.

Ako by mohla pribrať?

Ďakujem

Dobrý deň,

treba si uvedomiť, že za takýmto zdravotným stavom často stojí malaabsorpčný syndróm - teda nevtsrebávanie živín. Čiastočne je to spojené so zápalom na sliznici čreva, ktorý blokuje aj produkciu enzýmov ako je diaamioxidáza,ktorá štiepi histamín. Zápal moho vzniknúť z nestrávenej mliečnej bielkoviny. Tá robí sa potom dostáva aj do črevného biómu, čo prispieva k nerovnováhe a zhoršovaniu stavu.
Nutridrinky neviem či obsahujú mlieko, bohužiaľ často áno. Ak sa nachádzajú v zložení, také vám nepomôžu ale svoj prihoršia.

V prvom rade riešte príčinu problému. Odstránte všetko mliečne, vyskohistamínové potraviny a kyselinotvroné potraviny. Zaraďte protizápalovú stravu, bezvyškovú diétu, stravu upravujte len varením. Pri maalbsorpčnom syndróme sa odporčúa vápnik a vitamín D, ktorý môžete získať teraz aj na slnku.

Odporúčam vám aj konzumáíciu panenských olejov ako suplement omega 3 a 6 a tiež vgenasky protein. Vo vašom prípade asi ryžový.

Ak si nebudete dať viedieť rady so stravou, tak som vám k dispozícií prostredníctvom mailu/konzultácie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/