Akú diétu mi odporúčate na základe mojich výsledkov?

Zodpovedané
25. okt 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na Váš názor na moje výsledky. Moja lekárka mi len odporučila odsledovať si aké potraviny mi nerobia dobre, ale diétu mi nedala žiadnu. Nasadila mi Flixonase, nakoľko som išla na vyšetrenie neustáleho kýchania a plného nosu. Kázala mi ísť na ORL. Tam mi lekár zistil len suchú sliznicu. Predpísal to isté + Vincentku. Následne mi tento rok bola zistená aj intolerancia na laktózu s tým, že prísne dodržiavam diétu. No i napriek tomu mám pocit nafúknutého brucha.

Žalúdočné ťažkosti mi ustúpili po vysadení laktózy. Bolesti brucha, kŕče, zápchu, hnačku, vyrážky, svrbenie nemám. Migrény mám len počas menzesu.

Aké sú mojej výsledky?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri laktózovej intolerancii sa často dostáva nestrávená laktóza do hrubého čreva. V hrubom čreve sú osídlené probiotické aj patogénne baktérie. Toto spoločenstvo sa nazýva črevný bióm.

Ak sa k črevnému biómu dostane laktóza, často sa patogénne baktérie rozmonožia a jedným z ich matabolitov je histamín. Takže takto dochádza k dysbióze a aj syndrómu histamínovej intolerancie.

Navyše výsledok z krvi je často nerelevantný. Hodnota DAO sa mení v čase, závisí od nášho metabolizmu, ako sa vyspíme, čo ráno zjeme a podobne.

Za daľšie HIT má klinické pejavy typické pre alergiu - výsyp, svrbenie, žihľavka, opuch a pod.

Ak máte pocit nafúknutého brucha a migrén, konzultujte s gastroneterológom intoleranciu celého mlieka. To sú totiž prejavy typické pre intoleranciu mliečnej molekuly. Môže ísť o dočasnú formu z dôvodu vzniku laktózovej intolerancie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/