Aký histologický nález mi zistili na gastroskopii?

Zodpovedané
16. feb 2023

Dobrý deň,

absolvovala som vyšetrenie na gastroskopii s nasledovnými nálezmi:

1. Mierna chronická neaktívna HP negatívna gastritída, bez intestinálnej metaplázie.
2. Stredne ťažká chronická, neaktívna nešpecifická duodenitída.

Môžete mi tieto diagnózy objasniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

Prvé ochorenie - chronický zápal žalúdka, mierny a neaktívny znamená, že aktuálne nie je na sliznici vidieť zápalovú aktivitu. Sú tam po nej jazvy z minulosti.
HP negatívna znamená bez prítomnosti Helicobacter pyroli.

Druhé ochorenie - stredne ťažká chronická duodenitída - zápal dvanástnika neaktívna je vysvetlená vyššie. Nešpecifická bez špecifických zmien sliznice. Teda bez toho, aby sa dala určiť konkrétna diagnóza. Napr. pri celiakii je špecifická zmena sliznice a podľa nej vieme, že sa jedná isto o celiakiu.

Pri chronickom zápale žalúdka a dvanástnika sa odporúča protizápalová diéta. Bezvyšková môže byť tiež zahrnutá, ľahko stráviteľná potraviny, zásadotvorné a neutrálne druhy potravín a tiež úprava varením. Doplniť odporúčam enzýmy.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/