Je laktózová intolerancia celoživotná?

Zodpovedané
22. máj 2024

Dobrý deň,

môjho 11-ročného synčeka začali trápiť bolesti bruška. Od cca 6 mesiaca má atopický ekzém, je sledovaný na kožnom a aj na alergológii. Robili sa mu aj testy z krvi na mliekoa vždy boli negatívne. Má inhalačné alergie na pele a roztoče. Vyzeralo to, že atópia súvisí s inhalačnými alergiami. Vždy mal hodnotu IGe nad 1000. V minulosti mal aj histamínovú intoleranciu.

Ako začali časté bolesti bruška a žiadnu príčinu nenašli, začali sme riešiť gastroenterológa. Hospitalizovali ho v nemocnici a zistili, že má zlé trávenie. Mal pozitívny test na histamínovú intoleranciu, brali mu krv aj na celiakiu, ale tam ešte čakáme na výsledky. Odporúčali užívať probiotiká.

Aké by boli vhodné?

Zatiaľ z pozorovania vyzerá, že laktózové i bezlaktózové výrobky musíme úplne vylúčiť. Synčeka boli bruško stále, zatiaľ má len 2 dni vysadenú celkovú laktózu. V nemocnici povedali, že potrebuje čas a bolesti odznejú.

Bude táto intolerancia u syna na laktózu celoživotná?

Môže v budúcnosti tolerovať aspoň bezlaktózové potraviny?

To zrejme uvidíme len po zaliečení čreva. Mám obavu, či táto intolerancia nebola už vrodená.

Ako by sme to mohli zistiť?

Môže sa atópia upraviť vysadením laktózy?

Ďakujem

Dobrý deň,

momentálne sa nachádzate na začiatku riešenia. Je normálne, že máte veľa otázok.

Atópia práve často súvisí s intoleranciou laktózy alebo celkovo mlieka.

Histamínová intolerancia bude pravedopodobne syndrómom, kvôli alergiám, ale aj kvôli možnej neznášanlivosti mlieka.

Tento stav vyžaduje jedine čas. Určite zaraďte všetky opatrenia, ktoré Vám vyplynú zo situácie a neskôr budete zase potraviny pridávať.

Budem rada, keď sa ozvete a situáciu doriešime osobne.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/