Je na základe mojich výsledkov potrebné opakovať test?

Zodpovedané
24. apr 2023

Dobrý deň,

z krvného vyšetrenia (test som si hradila sama ako samoplatca) mi vyšli nasledovné hodnoty:
Diaminooxidáza (kvantita) 2,55 kIU/L
Diaminooxidáza (funkcia) 4,20 kU/L

Test som si dala robiť kvôli respiračným problémom, kožné testy na alergie boli negatívne. V rodine má HIT a laktózovú intoleranciu mama a brat. Na laktózovú intoleranciu test zatiaľ nemám urobený.

Za akým lekárom je potrebné ísť ohľadom ďalšieho postupu?

Je potrebné test opakovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

Diaminooxidáza (kvantita) 2,55 kIU/L
Diaminooxidáza (funkcia) 4,20 kU/L

Hodnoty naozaj nasvedčujú histamínovej intolerancii. Tá však vo väčšine prípadov je len syndróm iného ochorenia.

Ak teda poznáte anamnézu najbližšej rodiny, dala by som zistiť laktózovú intoleranciu (gastroenterológ - výdychový test alebo endoskopia). Tam sa môže pozrieť aj HIT z histologického hľadiska. Čo je najviac relevatný výsledok stavu hladiny DAO enzýmu.

Ak máte respiračné problémy, napríklad inhalačné alergie, histamínová intolerancia býva prítomná z toho dôvodu.

Najdôležitejšie je však aké máte symptómy a klinické prejavy. Podľa toho by mal lekár posúdiť čo je vo veci.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/