Je to celiakia?

Zodpovedané
26. mar 2024

Dobrý deň,

18-ročnej dcére boli z krvných testov na gastroeterologií zistené zvýšené hodnoty S_Trg A:10,60. To je podľa informácie od lekárky nad hladinou pozitivity na celiakiu. Genetiku má takisto pozitívnu (HLA DQ 2,5 pozit.). Dcéra však nemá žiadne príznaky.

Je potrebné dodržiavať bezlepkovú diétu?

Lekárka nás neinformovala.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

k tomu Vám môžem len skopírovať odporúčania k diagnostike, ktoré má v ruke aj lekár.

Význam stanovenia:

Protilátky proti tkanivovej transglutamináze v triedach IgA a IgG v ľudskom sére sú užitočné v rámci laboratórnej diagnostiky celiakie. Diagnostika celiakie je často komplikovaná výraznou variabilitou klinických prejavov (typické črevné prejavy sú najmä u dospelých pacientov nevýrazné, alebo aj úplne chýbajú a dominujúcimi nálezmi sú skôr mimočrevné nálezy – podrobnejšie viď. nižšie), ako aj odlišným nástupom klinickej symptomatológie v čase (u detí, dospievajúcich aj dospelých). Istota správnej diagnózy celiakie spočíva v dodržaní doporučeného algoritmu WGO (World Gastroenterology Organisation). To predstavuje kombinácia klinických prejavov, laboratórneho potvrdenia protilátok a výsledkov biopsie čreva.

Nepíšete, či podstúpila biopsiu čreva. Bez tohto vyšetrenia asi nebude isté, či je celiakia prítomná alebo nie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/