Krv v stolici a hnačky. Ide o znak intolerancie?

Zodpovedané
28. máj 2023

Dobrý deň,

žijem dosť stresovým životom. Som dosť emocionálna, čiže dosť všetko prežívam. Myslela som, že môj problém je kvôli stresu, ale trvá už dlhodobo. Už vyše roka mám hnačky. Keď je stolica trošku pevnejšia, na hrúbku palca, tak ma konečník zabolí. Z neustálej vodnatej stolice je asi stiahnutý.

Predtým som mávala bolesti brucha. Keď sa vetry presúvali črevom, bolelo ma to. Bolesti už nemám, iba niekedy také "hnačkové". Chodím na wc niekoľkokrát do dňa (niekedy 3x inokedy aj viac ako 10x), často mám nutkanie na stolicu. Vetry len párkrát za deň. Pocit nafúknutého brucha nemám. Nechutenstvo tiež nemám. Jesť nemám problém.

Dnes som si vo wc všimla na červeno sfarbenú stolicu. Nejedla som nič, čo by ju zafarbilo. Pri spláchnutí som zbadala aj krvavý hlien, dosť veľký kus. Konečník nesvrbí, ani nebolí, neštípe. Únava je asi chronická, tou trpím už od školy. Bývalá som aj chudokrvná, užívala som železo. Železo mi stolicu neupravilo. Mala som ju stále riedku, iba zo železa sfarbenú.

Stravu mám "normálnu". Keď nemám čas, tak niekedy fastfood. Inak vára je normálna, polievky, druhé, zelenina, ovocie.

Niekedy mám pocit, že mi príznaky zhoršujú mliečne výrobky, inokedy po nich zhoršenie nebádam. Niekedy zase po konzumácii výrobkov z bielej múky ako je pečivo, chlieb. Inokedy zase žiadne zhoršenie.

Môže to byť nejaká intolerancia?

Nehrozí mi napr. Crohnova choroba?

Ďakujem

Dobrý deň,

chápem Vaše obavy. Je jednoznačne čas naštíviť gastroenterológa a konzultovať s ním svoj stav. Čím skôr začnete svoju situáciu riešiť, tým skôr Vám bude lepšie.

Rada Vám potom pomôžem s nastavením správnej diéty. Ideálne je, ak sa to rieši hneď od začiatku, aby sa zbytočne stav nezhoršoval - ale zlepšoval.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/