Má človek s histamínovou intoleranciou nárok na príspevok na stravu od štátu?

Zodpovedané
8. mar 2023

Dobrý deň,

mám histamínovú intoleranciu a bezlaktózovú diétu. Používam teda značne drahé potraviny - kokosový olej, múku, cukor či Ghee maslo a rôzne mlieka.

Má človek s histamínovou intoleranciou nárok na nejaký príspevok na stravu od štátu?

Ďakujem

Dobrý deň,

úplne rozumiem.

Nepoteším Vás. Nárok na príspevok do štátu (v súvislosti s dietetickými potravinami) majú len celiatici.

Predpokladám, že preto, lebo sa jedná o závažné teda autoimunitné ochorenie. Tento nárok je však veľmi obmedezný príjmom a je aj nízky. Celiatici majú nárok na preplatenie potravín od poisťovne, ak absolvujú pravidelné kontroly u svojho gastreenterológa.

Pre ostatné diagnózy alebo syndrómy intolerancií takéto výhody zatiaľ neplatia.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/